Skip to main content
Kunskapsbanken

Skapa event i en onlinekurs med kursmoment i tid och rum

I KlickData elearningsystem, plattformen KLMS så sker kurserna online med en instruktör som visar, guidar, förklarar och demonstrerar kunskaper, färdigheter och sammanhang. I många kurser ingår förutom instruktören även en lärare som i sin roll är mer än en envägskommunikatör. En lärare i KLMS är till skillnad från instruktören tillgänglig att kommunicera med. Tvåväga.

Kurser som blandar online och onsite undervisning kallas på engelska för blended learning eller mer modernt även för flippade klassrum. En lärare på plats kan visa dig och berätta för dig hur du ska göra och lyssnar på dina frågor och kan guida dig fram utifrån var du befinner dig i din kunskapskurva. En instruktör kan visa dig, men du kan inte få dennes feedback. På fackspråk kallas enväga lärande för asynkron kommunikation eller asynkront lärande.

Tiger Woods kan i egenskap av instruktör visa dig på YouTube hur du ska slå en drive, men han lär ju knappast stå som lärare bredvid dig på rangen och förklara vad du gjorde för fel och instruera dig hur just du ska rätta till just din swing. (Han hann ju inte ens berätta för sin tidigare svärfar vad en bogey var för något; se 26 min in i videon från SVT Play.) . Det kan dock en lärare utifrån definition av separationen för lärare och instruktör.

En lärare kan givetvis också vara instruktör i andra kursmoment med förinspelade videos. Ett webinar med en lärare som tar emot frågor från sina åhörare, blir ju när filmen sparas för senare bruk en instruktionsfilm. Som kan ses vid ett annat valt tillfälle. När du har mökjlighet att kommmubnicera tvåväga kallas det för synkron kommunikation eller synkront lärande. 

Hur lägger man då in event och skapar klassrumsundervisning i KLMS?

I Klick Datas KLMS lägger du som skapar kurser som liveevents, webinarer, konferensframträdanden, klassrumsundervisning, salsutbildningar, gruppmöten, telefonkonferener, ensklida samtal och videomöten med resurstypen Events.

Här anger du vem som håller i eventet; dvs. lärarens namn.

Förvalt värde som är inlagt är du som skapar kursen.  Det kan du lätt ändra till någon annan i fältet Lärare. (Author / Instructor/ Teacher)

KLMS FAQ en events0 overview201215

I menyn Admin/ Innehåll/ Events skapar du ett evenemang. Som är en tidsbestämd händelse i tid och i rum.

  • Var ska utbildningen ske?
  • När ska den ske? 
  • I vilken form eller format och forum? 
  • Vem ska leda den? 
  • Krävs anmälan? 
  • Krävs närvaro? 
  • Krävs det andra kvalifikationer? 

Allt detta sätts i specifikationer för ett event. 

KLMS FAQ en events1 videomeeting 201215

Döp Eventet och ange med dropdown om det är en onsite händelse. Vilken plats och geografisk plats skall det ske mellan vilka tider. Klistra in Zoomlänk eller Teamslänk med lösenord. All tillgänglig information lägger du in i resursen Event. 

KLMS FAQ en events4 teleconference 201215

När du är klar så väljer du att Publicera. Då kan du använda Eventet när du skapar en kurs. 

 

Även om alla idag googlar och för det mesta hittar det man söker med en instruktion, så sitter det djupt i människans väsen att fråga någon om råd som man känner. De allra flesta frågar hellre om råd och kunskap om man vet att man får svar om personen är tillgänglig och man inte stör. Vi är ju tack gudskelov inte robotar. Det synkrona lärandet är en väsentlig del av vår djupt kulturella tradition av att lära oss. 

Läraren är ju viktigare än någonsin även om kunskap om hur man gör instruktionen framför kameran är ännu viktigare idag än någonsin tidigare. Både instruktören och lärarrollen behövs. KLMS ger utrymme åt båda. 

Appendix

Publiceringsuppgifter
Publicerat
2020-12-16
Senast ändrat
2022-01-21
Kategori
K3 och KLMS
Mer om artikeln
Denna FAQ artikel skapades 201215 och uppdaterades senast 210122. 
Viss information kan vara inaktuell, modifierats eller ändrats då vi uppdaterar och förbättrar KlickData KLMS flera gånger i veckan. Nya FAQ artiklar kan också ha tillkommit som är av högre relevans. 
Hör av dig med frågor eller synpunkter eller om du behöver hjälp. Boka en demo idag!